یک فعال سیاسی اصلاح‌طلب با اشاره به سخنان اخیر موسوی خوئینی‌ها گفت:خوئینی‌ها خودش هم بیان کرده بود که نظرات شخصی خود را اعلام می‌کند و تصمیم نهایی با خاتمی است.

به گزارش تسنیم، نعیمه اشراقی خواهر زن محمدرضا خاتمی مؤسس حزب منحله مشارکت است که خود نیز جزء فعالان سیاسی به شمار می‌رود. وی طی گفت‌وگویی با خبرنگار سیاسی تسنیم، درباره احتمال کاندیداتوری سید‌محمد خاتمی، محمدرضا عارف و یا محمدعلی نجفی می‌گوید: مسلم است که چنانچه سید‌محمد خاتمی کاندیدای انتخابات سال 92 شود، عارف و یا نجفی کاندیدا نخواهند شد.
 
وی در این زمینه افزود: بدیهی است که خاتمی برای اصلاح‌طلبان یک سرمایه محسوب می‌شود و کارنامه درخشان دولت خاتمی در 8 سال دوران ریاست جمهوری وی، بر کسی پوشیده نیست؛ بعد از پایان دوران ریاست جمهوری نیز، خاتمی ثابت کرد که الگوی رفتاریش به‌گونه‌ایست که در تنگناها و محدودیت‌ها، تصمیم‌گیری‌های عقلانی را طراحی می‌کند و به اولویت ها می‌پردازد اما با توجه به گفته خودش که "تعهد محضری می‌دهم که نمی‌آیم"، تکلیف چیست؟
 
خواهر زهرا اشراقی، همسر محمدرضا خاتمی، با بیان اینکه تنها 7 ماه به انتخابات پیش‌رو باقی‌مانده و گمانه‌زنی می‌شود حامیان بی‌شمار اصلاحات درباره مشارکت فعال در انتخابات آتی فاقد وحدت‌نظر ‌باشند، تصریح کرد: این تشکیک فقط خاص هواداران نیست، بلکه محدودیت فعالیت احزاب و رسانه‌های این جناح و در بند بودن بسیاری از چهره‌های شاخص اصلاح‌طلب و هم‌چنین تحقق نیافتن پیش شرط‌های مطرح شده توسط لیدرهای آنان به‌طور اخص توسط شخص آقای خاتمی، مشکلات عمده‌ای را به‌وجود آورده که همین موانع ازحضور فعال اصلاح‌طلبان در این عرصه جلوگیری می‌کند.
 
اشراقی همچنین تأکید کرد: در این بین و به اذعان بسیاری از صاحب‌نظران اصلاح‌طلب حتی اگر شرایط به شکلی معجزه‌آمیز تغییر کند و چراغ سبزی را که در انتظارش هستند، روشن شده ببینند، زمان حضور موثر در رقابت‌ها در حال اتمام است. چون بیشترین زمان باقی‌مانده، می‌تواند تا پایان آذر و نهایتاً دی ماه جاری باشد.
 
وی در پایان این گفت‌وگو درباره ‌سخنان اخیر سید‌محمد‌موسوی خوئینی‌ها ‌گفت: آقای موسوی‌خوئینی‌ها خودشان نیز بیان کرده بودند که نظرات شخصی خود را اعلام می‌کنند و تصمیم نهایی با آقای خاتمی به عنوان رئیس اصلاحات است.
 
به گزارش تسنیم، موسوی خوئینی‌ها اخیراً‌ گفته بود که اصلاح‌طلبان از میرحسین موسوی و مهدی کروبی برائت نمی‌جویند.
 
"برائت از فتنه"، "عذرخواهی از مردم و نظام" و "جبران اشتباهات و خسارات" سه شرطی است که برای بازگشت اصلاح‌طلبان تعیین شده است.
 
 


خبرگزاری فارس: سفیر ایران در بغداد با اشاره به فرار پنج عضو گروهک منافقین از اردوگاه لیبرتی در هفته گذشته، عنوان کرد که اغلب اعضای این گروهک مایل به رهایی از چنگال این فرقه هستند.

حسن دانایی‌فر سفیر جمهوری اسلامی ایران در بغداد در گفت‌وگو با خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری فارس، با اشاره به فرار پنج عضو گروهک تروریستی منافقین از اردوگاه لیبرتی در هفته گذشته، گفت: این پنج نفر عنوان کرده‌اند که تعداد قابل توجهی از اعضای این گروهک مایل به رهایی از چنگال این فرقه هستند، ولی مقامات این سازمان به آنها اجازه نمی‌دهند.

وی درباره اردوگاه اشرف نیز گفت: پرونده این اردوگاه به لحاظ سیاسی و حقوقی بسته شده است.

دانایی‌فر همچنین سفر اخیر علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی به عراق را مثبت و مؤثر برشمرد و گفت: سفرهایی در سطح معاونان وزرا و کارشناسان در زمینه‌های بهداشت و درمان، حمل و نقل، نیرو و ... بین طرفین در دستور کار قرار دارد.

سفیر ایران به نمایشگاه بین‌المللی کتاب بغداد نیز اشاره کرد و افزود: ناشرانی از جمهوری اسلامی ایران در این نمایشگاه حضور دارند و استقبال خوبی از غرفه‌های ایران به عمل آمده است.

وی درباره لغو روادید بین ایران و عراق نیز اظهار داشت: دولت عراق در حال بررسی این موضوع است و تاکنون پاسخی به ما نداده و امیدواریم این مسئله هر چه سریع‌تر اجرایی شود.

 


خبرگزاری فارس: تحلیلگران عقیده دارند تصاحب یک پهپاد دیگر از مجموعه پهپادهای در اختیار نیروی دریایی ارتش امریکا توسط سپاه پاسداران، پایان عمر راهبرد پهپاد پایه عملیات اطلاعاتی امریکا در منطقه پیرامونی ایران را نزدیک کرده است.

خبرگزاری فارس: ایران چگونه راهبرد عملیات اطلاعاتی «پهپاد پایه» آمریکا را به بن بست کشاند

به گزارش خبرگزاری فارس، سایت ایران هسته ای در گزارشی تحلیلی نوشت: تحلیلگران عقیده دارند تصاحب یک پهپاد دیگر از مجموعه پهپادهای در اختیار نیروی دریایی ارتش امریکا توسط سپاه پاسداران، پایان عمر راهبرد «پهپاد پایه» عملیات اطلاعاتی امریکا در منطقه پیرامونی ایران را نزدیک کرده است.

سپاه پاسداران صبح روز سه شنبه 14 آذر 1391 (4 دسامبر 2012) اعلام کرد که اخیرا موفق شده یک پهپاد امریکایی از نوع scan eagle را که پهپاد اصلی ناوگان پنجم نیروی دریایی امریکا مستقر در بحرین است، تصاحب کرده و به سلامت به زمین بنشاند.

این پهپاد که بلافاصله فیلم آن نیز از جانب ایران منتشر شد، ماموریت عملیات جاسوسی در مرزهای آبی جمهوری اسلامی ایران را بر عهده داشته و در بدو رود به حریم هوایی ایران تصاحب شده است.

ارتش امریکا این خبر را رد نکرد، بلکه سخنگوی نیروی دریایی این کشور در منامه با صدور اطلاعیه ای گفت که هیچ یک از هواپیماهای بدون سرنشین این کشور در خاورمیانه مفقود نشده است.

این در حالی است که فرماندهان ایرانی هرگز نگفتند که این پهپاد دقیقا همین امروز به زمین نشانده شده است.

اسکن ایگل در رده پهپادهای کوچک طبقه بندی می‌شود. این پهپاد 2/1 متر طول دارد و طول بال های آن به 3 متر می رسد. ویژگی اصلی این پهپاد این است که به دلیل وزن پایین (19 کیلوگرم) می تواند زمانی بیش از 24 ساعت و در شرایط آب و هوایی بسیار بد در آسمان باشد.

بدنه این پهپاد نیز به گونه‌ای ساخته شده که رادارهای زمینی به سختی قادر به رهگیری آن هستند.

همچنین این پهپاد به سیستم تصویربرداری بسیار دقیقی مجهز است که می تواند تصاویری با ارزش عملیاتی تاکتیکی از هدف‌های خود تهیه کند.

کارشناسان در تهران می‌گویند با توجه به اینکه اکنون فقط یک ناو هواپیمابر امریکایی در خلیج فارس حضور دارد، پهپاد اسکن ایگل قطعا متعلق به این ناو بوده است. پهپادهای اسکن ایگل فقط از روی ناوهای امریکایی به پرواز در می آید و معمولا ارتش امریکا از آنها در عملیات های زمینی استفاده نمی کند.

یک کارشناس مطلع در تهران، پس از انتشار خبر تصاحب این پهپاد از سوی سپاه گفت: «در واقع این موضوع به نوعی برای سپاه روتین شده است. پس از تجربه تصاحب RQ-170 که سال گذشته دقیقا در چنین روزی انجام شده، عملا امریکایی ها دریافته اند که متکی کردن راهبرد عملیات اطلاعاتی خود علیه ایران بر هواپیماهای بدون سرنشین دارای ریسک بزرگی است و به نظر می رسد در حال تجدید نظر در این راهبرد هستند».

وی ادامه داد: «از لحاظ جنگ الکترونیک و سایبری ایران در موقعیتی است که می تواند این پهپادها را از طریق در اختیار گرفتن سیستم ناوبری و قطع ارتباط آنها با ماهواره های هدایت کننده یا مرکز کنترل مستقر روی عرضه ناوها تصاحب کند و سالم به زمین بنشاند. همچنین به لحاظ پدافندی نیز ایران اکنون به سادگی این امکان را دارد که این هواپیماها را ساقط کند همانطور که حدود 3 هفته پیش با شلیک اخطار به سمت یک پهپاد دیگر امریکا این امر را ثابت کرد».

این کارشناس نتیجه گرفت که از آنجا که راهبرد عملیات اطلاعاتی امریکا علیه ایران بویژه در حوزه جمع آوری اطلاعات تا حدود زیادی پهپاد پایه است، امریکایی ها اکنون دریافته اند که ایران توانمندی های ضد اطلاعاتی کافی برای مقابله با ایران راهبرد را پیدا کرده و اگر آنها بیش از این به استفاده از پهپادها در فضای ایران اصرار بورزند، ممکن است این مسئله به تهدیدی جدی برای آنها تبدیل شود.

منابع غربی اخیرا تصریح کرده بودند که استفاده گسترده از پهپادها بخش مهمی از علیات اطلاعاتی و ضد تروریستی امریکا در منظقه خاورمیانه از جماه پاکستان، افغانستان، یمن و ایران است.

اخیرا هم اطلاعاتی منتشر شده که نشان می دهد اسراییل پهپادهای خود را برای عملیات ضد ایرانی در آذربایجان مستقر کرده است.

 


دیده‌بان: نشست جمعی از عناصر اپوزیسیون که چندی پیش در هتل ان.اچ پراگ دورهم جمع شدند تا نمایشی از اتحاد بدهند اما همچون گذشته این کنفرانس ضد انقلاب نیز نه تنها موجب اتحاد و همدلی بین عناصر اپوزیسیون نشد بلکه ترکش‌های آن هنوز از بین عناصر اپوزیسیون تلفات می‌گیرد.

 به گزارش گروه مطالعاتی فتنه موسسه راهبردی دیده‌بان، کنفرانسی که قرار بود مایه اتحاد و همدلی بین عناصر اپوزیسیون شود ترکش‌های آن همچنان از بین نیروهای ضد انقلاب تلفات می‌گیرد.

«ج.ط»خبرنگار دوویچه‌وله آلمان یکی از شرکت کنندگان کنفرانس پراگ در مطلبی که در سایت گویا رسانه رسمی سازمان جاسوسی سیا منتشر کرده است شفاف سازی منابع مالی این نوع نشست‌های ضد انقلاب را چشم اسفندیار این کنفرانس‌ها عنوان کرده است.

وی با نقل خاطره‌ای از فریدون احمدی (یکی از برگزار کنندگان) که به پیش از نشست برمی‌گشت طفره رفتن مسئولین کنفرانس از پاسخگویی به چگونگی تامین منابع مالی را مطرح کرده است. طالع در این‌باره اینچنین می‌نویسد:« یک هفته پیش از سفر به پراگ، در یک میهمانی کوچک به دوستم فریدون احمدی اصرار ورزیده‌ام از سایر برگزارکنندگان کنفرانس هم بخواهد که به صورت شفاف به مردم بگویند هزینه‌های دو کنفرانس قبلی و کنفرانس فعلی از کجا تامین می‌شود. در نشست‌های دو روزه کنفرانس پراگ، برگزار کنندگان برخلاف قولی که فریدون احمدی داده است، این نکته را به آگاهی جمع نمی‌رسانند. در پایان روز اول، هنگام تشکیل کارگروه‌ها، کریم شام بیاتی به عنوان مسئول «کارگروه تامین منابع مالی» معرفی می‌شود. صبح روز دوم، هنگامی که قرار است تصمیمات کارگروه‌ها اعلام شود، از کریم می‌پرسم:«بالاخره تصمیمی برای روشن ساختن منابع تامین مالی این کنفرانس‌ها گرفته شد؟» او می گوید:«ما فقط روی این بحث کردیم که چگونه می‌توان کاری برای تامین هزینه‌های آینده کرد. اما فکر می‌کنم حالا اعلام کنند.» اما نشست پایان می‌یابد و باز هم چیزی در این مورد گفته نمی‌شود. این مهم‌ترین چشم اسفندیار کنفرانس پراگ است.»

محسن سازگارا

محسن سازگارا و شهران طبری

«ج.ط» در ادامه با اشاره به متوهمانه بودن بحث انتخابات آزاد به این نکته اشاره می‌کند که اگر درنشست بعدی نداند که دست در سفره چه کسانی می‌برد شرکت نخواهد کرد.

وی سپس به چگونگی نحوه انتخاب شرکت کنندگان می‌پردازد و آن را بر اساس داد و ستدهای سیاسی می‌داند و در ادامه مطلب کنفرانس پراگ را به نشست‌های گروه‌های سیاسی که در گوشه و کنار اروپا برگزار می‌کنند و ظرف سه دهه هیچ تحولی به خود ندیده است.

نویسنده در این مقاله تلاش مذبوحانه‌ای می‌کند تا نشان دهد که اپوزیسیون می‌توانند در کنار هم به تفاهم برسند اما وی در ادامه مقاله با اشاره به فحاشی‌های هوشنگ اسدی و خاتمی نظر خود را اینچنین نقض می‌کند:« فریادهای اعتراض آقای خاتمی از اعضای حزب دموکرات کردستان و واکنش هیستریک و نامتناسب هوشنگ اسدی در خارج از سالن در پایان همایش برای چند لحظه‌ای فضای آرام و پر تفاهم کنفرانس را مسموم کرد.»

این خبرنگار رسانه ضد انقلابی آلمان در ادامه افشاگری‌های خود از نمایش اتحاد اپوزیسیون به دعوا و فحاشی خاتمی که به شدت از بیانیه پایانی نشست عصبانی بود اشاره می‌کند و اینچنین ماجرای دیکتاتوری مدعیان انتخابات آزاد و دموکراسی را بیان می‌کند:« وقتی قرائت متن پایان یافت، زمزمه‌های مخالف در گوشه و کنار سالن به هم پیوست و اوج آن فریادهای اعتراض عصبی خاتمی بود. یکی دو نفر هم از فریدون احمدی و محسن سازگارا که پشت میکروفون نشسته بوند پرسیدند که آیا هیچ بحثی نمی‌شود کرد؟ فریدون احمدی، با حالتی آمرانه پاسخ داد: نه!»

محسن خاتمی

محسن خاتمی از اعضای حزب منحله و تروریستی دموکرات کردستان

«ح.لاجوردی» نیز با شرکت در یک مصاحبه تلویزیونی در شبکه ضد انقلابی اندیشه که وابسته به سلطنت‌طلبان می‌باشد به نشست‌های اپوزیسیون اینچنین حمله می‌کند:« آقای جواد خادم پس از بروكسل حضور پیدا كردند و گفتند هزینه كنفرانس بروكسل بیشتر از 100 هزار دلار شده، غیررسمی هم شنیدیم كه بیشتر از آن بوده. سوال می‌شود كه این پول از كجا می‌آید؟ یادم هست من در نشستی كه دكتر نوری‌زاده در لندن گذاشته بودند شركت نداشتم ولی ایشان اعلام كرد هزینه این نشست از طرف من كه مدیر اینجا هستم و این طوری پرداخت می‌شود. آقای خادم می‌گویند چند تا تاجر ایرانی، ما در تاریخ 100 ساله‌مان همیشه 2 تاجر ایرانی داریم كه بزنگاه پیدا می‌شوند و كمك می‌كنند و یك سری كارها را انجام می‌دهند و بعد خواهش می‌كنند اسم‌شان را نیاوریم. این 2 تاجر ایرانی از آنجایی كه دیگ پلو را در سفارت انگلیس كار گذاشتند، تا همین الان دارد ادامه پیدا می‌كند. بزرگ‌ترین مشكل ما كجاست؟ در كتاب پارلمان فكری خودم نوشتم بزرگ‌ترین مشكل ما بیماری بی‌اعتمادی جامعه ماست. در استكهلم گفتند ما 6 نفر را نمی‌توانیم معرفی كنیم. این 6 نفر چه كسانی بودند؟ از ایران آمده بودند؟ از آقای علیرضا نوری‌زاده گاو پیشانی سفیدتر چه كسی است كه در آنجا مورد خطر باشد؟ در اینجاها با عنوان دموكراسی می‌نشینند و من می‌گویم در اینجاها به واژه دموكراسی تجاوز می‌شود.»

لازم به ذکر است که بیژن حکمت و حسن شریعتمداری از شرکت کنندگان این نشست پس از برگزاری در طی مصاحبه‌ای با رسانه‌های ضد انقلاب دریافت کمک‌های مالی از کشورهای مرتجع و دیکتاتوری چون عربستان و کشورهای مستکبر و جنایتکاری چون آمریکا و انگلیس و اسرائیل را بلا مانع دانستند تنها راه خواب بی تعبیر پیروزی اپوزیسیون را حمایت‌های خارجی می‌دانند.