سناریوی جریان انحرافی برای متهم کردن دستگاه‌ اطلاعاتی در ماجرای ارز

طبق برنامه‌چینی حلقه انحرافی دولت، قرار است به هم ریختگی بازار ارز در هفته‌های اخیر و سقوط وحشتناک ارزش پول ملی کشور، به پای دستگاه اطلاعاتی کشور نوشته شود.  هرچند انفعال دولت در برابر اختلال‌های اخیر در بازار ارز، برای بسیاری تعجب‌برانگیز بوده، اما این انفعال در راستای سناریویی است که گروهک انحرافی چیده است. بر اساس سناریوی این گروهک، اختلال در بازار ارز و گران شدن دلار که تبعات تورمی سنگینی را به ملت تحمیل خواهد کرد، بهترین فرصت برای هجمه به دستگاه اطلاعاتی کشور است.

 
پس از آن که سال گذشته حلقه انحرافی برای برکناری وزیر اطلاعات با سد مستحکم حکم ولی فقیه مواجه شد و تمام برنامه‌های بعدی آنها عقیم ماند، به نظر می رسد هجمه به عملکرد وزیر اطلاعات و زیر سوال بردن کفایت وی، در برنامه‌های آنان جای گرفته است.  بر این اساس بود که وقتی در بهمن‌ماه سال گذشته بازار ارز به هم ریخت و دلار مرز 2 هزار تومان را هم پشت سر گذاشت، سخنگویان حلقه انحرافی انگشت اتهام را به سمت خبرگزاری‌ها و دستگاه‌های اطلاعاتی نشانه گرفتند.
 
این درحالی است که رئیس جمهور نیز در اظهاراتی تعجب‌برانگیز گفت: «متاسفانه در این زمینه دست دولت خالی بود، چرا كه با وجود حضور تعداد زیادی عناصر اطلاعاتی هوشمند در كشور، بدخواهان در مقدمه و ابتدای توطئه خود با طراحی موضوعاتی فرعی، کذب و دروغین، ذهن و اندیشه عناصر اطلاعاتی كشور را به مسائل ساختگی معطوف كرده و غفلتی ایجاد كردند تا توطئه خود را اجرا كنند.(سخنرانی احمدی نژاد در سفر استانی به مشهد) . البته این بار سناریوی گروهک انحرافی تغییر ملموسی کرده است. در حالی که سال گذشته آنها تلاش داشتند اینگونه القا کنند که غفلت دستگاه اطلاعاتی کشور موجب سوءاستفاده اخلال‌گران در بازار ارز شده،‌ این بار قصد دیگری دارند که طرح آن فرصتی دیگری می طلبد.
 
گفتنی است در کنار این سناریو، جریانات دیگری نیز در داخل دولت به دنبال کسب  قدرت اثر بیشتر به بهانه اختلالات بازار ارز هستند. مثلا وزیر اقتصاد نیز تلاش دارد، دوست و همکار مورد اطمینان خود یعنی محمدرضا فرزین را جایگزین بهمنی، ریاست بانک مرکزی بکند. وزیر اقتصاد در جلسه هفته گذشته مجلس تلاش کرد تلویحا رئیس‌کل بانک مرکزی را مسئول تمامی اختلالات بازار ارز معرفی کند. فرزین هفته گذشته با حکم رئیس‌جمهور به عضویت شورای پول و اعتبار در آمد. البته مانع اصلی بر سر راه برکناری رئیس‌کل بانک مرکزی، آگاهی کامل او از اقدامات اقتصادی دولت در چهار سال اخیر است. شاید برخی از دولتمردان از واکنش‌های متعاقب وی نگران باشند.